Denna annons är inte tillgänglig!
Socialpsykiatrins uppdrag är att stödja personer med psykiska funktionsnedsättningar till återhämtning från psykiska sjukdom. Verksamhetsområdet består av en myndighetsdel samt verkställighet med boenden, boendestöd och sysselsättning samt en rad olika utvecklingsprojekt och samverkansuppdrag med brukarföreningar som verkar inom området. Som enhetschef för vår utredningsenhet har du en viktig roll i att tillförsäkra de Lundabor som tillhör målgruppen stöd i sin vardag.
Socialpsykiatrins verksamhetsområde gick den 1 april 2020 in i en ny organisation där målsättningen är att kunna ge ett brett utökat stöd till våra målgrupper där självständighet i det egna boendet är centralt. Vi följer målgruppens utveckling där den genomgående trenden är att de flesta i målgruppen idag både vill bo, arbeta och leva som andra. Vi strävar efter ett elastiskt stöd i att kunna skapa en meningsfull vardag för målgruppen, där vi har ett brett utbud av verksamheter från sysselsättning till IPS. Målsättningen ställer höga krav på oss att arbeta med återhämtningsinriktade metoder i både boende och boendestöd. Höga krav ställs också på samverkan med andra huvudmän.
En utredningsenhet som kan följa målgruppens behov, utveckling och samverkan är av största vikt för att vi ska lyckas med vårt uppdrag. Du som enhetschef har en avgörande roll i detta arbete som är i ständig förändring och utveckling. Som enhetschef hos oss blir du del av en viktig utvecklingsresa, både för verksamhetsområdet men även för målgruppens möjligheter till återhämtning och plats i samhället. I Lunds kommun får du ta del av ett stort utbud av kompetensutveckling. Just nu gör Socialförvaltningen särskilda satsningar på ledarskap där vi erbjuder olika utbildningsmöjligheter.
Som chef i Lund har du som yttersta uppdrag att tillsammans med dina medarbetare och kollegor ge en god samhällsservice och att sträva efter att förverkliga kommunens mål och vision. Du företräder Lunds kommun som arbetsgivare och är en viktig ambassadör och förebild. Att vara chef består av att balansera det formella uppdraget med det personliga ledarskapet.
Som chef har du:
Kollegorna i ledningsgruppen och övriga chefer inom förvaltningen är viktiga samarbetspartners utifrån ett gemensamt ansvar för förvaltningens resultat och utveckling.
Socionomexamen eller annan likvärdig högskoleutbildning. Du bör ha kunskap om och intresse för området och känna till regelverk av betydelse för uppdraget, främst socialtjänstlagen. Vi ser också gärna att du har erfarenhet av processorienterat arbetssätt och av att driva utvecklingsarbete. En viktig del i vårt arbete är kunskap om psykiska funktionsnedsättningar och det återhämtningsinriktade arbetets betydelse.
Chefserfarenhet från liknande uppdrag är meriterande. Erfarenhet av arbete inom socialtjänstens olika delar, men särskilt med inriktning på socialpsykiatri är meriterande. Som ledare är du tillräckligt tydlig och kommunikativ för att ge ramar men även utrymme för dina medarbetares kreativitet och olika styrkor. Du har förmågan att göra rätt avvägningar kring uppdragets behov av stabilitet kontra utveckling och ser till att både ha helhetsperspektiv och vara närvarande i det dagliga arbetet. Du är en samarbetsorienterad och prestigelös person med god självkännedom och genuint intresse för målgruppen samt för socialtjänstens utmaningar i framtiden. Tillsvidareanställning med tillträde 2020-09-01 eller enligt överenskommelse.
Erfarenhet krävs.
Anställningsform | Tillsvidareanställning |
---|---|
Anställningens omfattning | Heltid |
Tillträde | 1 september 2020 eller enligt överenskommelse |
Löneform | Månadslön enligt överenskommelse |
Antal lediga befattningar | 1 |
Sysselsättningsgrad | 100 |
Ort | Lund |
Län | Skåne län |
Land | Sverige |
Referensnummer | 2020/509 |
Kontakt |
|
Facklig företrädare |
|
Publicerat | 2020-06-01 |
Sista ansökningsdag | 2020-06-21 |